Slováci radšej lietajú do vesmíru, než sa potápajú

4. 5. 2019 | Od: GoEscape

Ani sme sa nenazdali a prvý mesiac fungovania máme za sebou. Pozrime sa teda, ako vyzeral. Šlo o zahájenie prevádzky v GoEscape.sk VR escape room, preto toto obdobie malo určité špecifiká, ako napríklad vyššia hustota rôznych akcií, či menej nahustená prevádzka. Preto sme sa rozhodli, že rebríčky s konkrétnymi hodnotami (najlepší čas, …) zatiaľ zverejňovať nebudeme. Účastníci často disponovali vyšším počtom pomôcok (hintov), mali na zvládnutie misie viac času a vlastne celkovo prevládala tendencia dopriať im vychutnať si úspešné zvládnutie úloh :-).

Špecifikami našich únikových hier je, že ich riešite vo virtuálnej realite. To prirodzene ponúka nekonečné možnosti pri tvorbe scenárov, scenérii, úloh … môžete navštíviť miesta, kam sa v realite asi väčšina z nás nikdy nepozrie. Že po pár minútach úplne zabúdate, že priestor okolo Vás je len počítačovou projekciou, o tom by najlepšie vedeli rozprávať samotní účastníci. Hoci na to v úvode opakovane upozorňujeme, boli sme už svedkami pokusov oprieť sa o reálne neexistujúci múr, či sadnúť si na virtuálnu pohovku :-). Našťastie sa to vždy skončilo len prekvapením a smiechom hráča (a trochu aj nás ). Máme nesmiernu radosť z toho, že dojem z virtuálneho priestoru bol bez výnimky hodnotený ako WAAAAU! Ďalším pozitívnym zistením je, že sme nezaznamenali jediný prípad nevoľnosti či kinetózy (hoci niektorí návštevníci upozorňovali, že im pri cestovaní býva zle).

Berúc do úvahy, že sa celá misia odohráva vo virtuálnej realite, je zasa špecifikom, že ide o zážitok skutočne tímový. Všetci hráči sú u nás v jednom priestore nie iba virtuálnom, ale aj fyzickom. Ako to bude fungovať sme boli sami veľmi zvedaví, lebo na túto tému sa vedú rozsiahle diskusie na rôznych odborných zahraničných VR fórach a prevládajúca tendencia je hráčov fyzicky skôr separovať. Argumentom býva najmä prevencia pred nechceným fyzickým kontaktom. Nám sa na riešení ktoré sme sa nakoniec rozhodli nasadiť páčilo práve to, že tímovosť je aj fyzická. Aby to celé fungovalo a aby ste svojich spoluhráčov videli skutočne tam, kde reálne sú, je potrebné obzvlášť dôsledne nastaviť snímanie a mapovanie priestoru. Na tom sme si však dali záležať a myslím, že môžme konštatovať, že sme sa rozhodli správne. Výsledok – hráči sa v priestore aj fyzicky „cítia“ čo len umocňuje „reálnosť“ vnímania virtuálnej projekcie.

Doposiaľ mali (na pár výnimiek) účastníci na výber z dvoch scenárov. Scenár „Vesmírna stanica Tiberia“ sa odohráva v kozme a to jednak na palube kozmickej lode, aby ste však misiu úspešne ukončili, bude nutné vystúpiť aj do exteriéru. „V hlbinách Osiris“ je zasa scenár podmorský. Počas celej misie máte na sebe hĺbkový skafander a čas na zvládnutie misie limituje zásoba vzduchu vo Vašich zásobníkoch (samozrejme, že iba virtuálne ). Nie je bez zaujímavosti, že misiou ktorú si účastníci vyberali (resp. ktorú si vyberali ako prvú) bola opäť bez výnimky „Vesmírna stanica Tiberia“. Z uvedeného sme teda vyvodili záver, že na Slovensku sú lety do kozmu populárnejšie, než pobyt na dne oceánu :-). Sme zvedaví, či sa tento trend udrží.

 

Všetci návštevníci si spontánne volili misiu s vesmírnou tematikou – „Vesmírna stanica Tiberia“.

 

Pozorovateľňa Osiris

 

Našich misií sa momentálne môžu zúčastniť 2–4 hráči. Teoreticky to môže hrať človek aj sám (vyskúšali sme ), v každej misii sú však pasáže, kde to je bez tímovej spolupráce naozaj dosť náročné. Hneď počas prvého mesiaca sa vyskytli všetky dovolené konfigurácie tímu. Najmladší hráč mal 10 rokov, najstarší cez 70. Cca 25% tímov boli zahraniční účastníci. Hoci sú misie pripravené aj v nemeckom, francúzskom a španielskom jazyku, zatiaľ sme si vystačili iba s angličtinou.

 

Pozor – výzva! Zatiaľ nikto misiu neprešiel BEZ použitia pomôcok. Každý tím použil aspoň jednu pomôcku.

 

Zhrnutie prvého mesiaca fungovania

Ako už bolo spomenuté, najviac nás teší, že bez ohľadu na vek, pohlavie, národnosť, zamestnanie či záujmy účastníkov, návšteva v GoEscape.sk prekonala ich očakávania (v pozitívnom slova zmysle). Samotné misie aj úlohy hodnotili pozitívne, VR priestor vyvolával doslova nadšenie.

Vážime si, že všetci mali plné pochopenie pre skutočnosť, že rekonštrukcia priestorov ešte nebola úplne ukončená (najmä ten bar nám chýba – paradoxne viac nám, než návštevníkom ).

 

Počas mesiaca apríl sa nám podarilo uzavrieť dohodu aj s Viamo-m, takže popri platbe prevodom na účet, pre užívateľov Viama pribudla možnosť platiť aj priamo na mieste.

Ako priestor na zlepšenie bolo identifikované najmä označenie priestoru (čo si uvedomujeme, súvisí to s vyššie spomenutým faktom).

Samozrejme, ideme ďalej. Ako sme už naznačili, budeme sa neustále snažiť, aby aby to, s čím sa návštevníci budú musieť potrápiť boli naše misie, nie organizácia návštevy. O jednotlivých novinkách budeme pravidelne informovať na svojej stránke, facebooku a instagrame. Ak si chcete byť istí, že Vám nič neujde, začnite nás na sociálnych sietiach sledovať, alebo sa prihláste na odber noviniek.

Nechceme prezrádzať príliš veľa vopred, avšak finalizujeme testovanie úplne novej a veľmi vydarenej misie, ak to pôjde, radi by sme ešte zjednodušili platobný proces, ďalej budeme sledovať vývoj úspešnosti riešenia misii a podľa toho upravovať nastavenie štandardných scenárov, dúfame, že sa podarí ukončiť rekonštrukciu priestorov a určite vymyslíme aj nejakú tú akciu .

Prídite zažiť neskúsené, vychutnať si nevidené, primerane si potrénovať mozgové závity, najmä sa však dobre zabaviť.

 

 

Teší sa na Vás tím GoEscape.sk.

 

Názory

Poslal/a Ivka, 4. 5. 2019 o 12:11:41
Tak predsa ste doplnili aj blog? Som rada, ze ste sa tak nakoniec rozhodli, dufam, ze don budete aj pisat

Za misiu dakujem, s hodnotenim escape room uplne suhlasim a vsetci sa uz tesime na ponorku. Po triezvom zhodnoteni nasich schopnosti, vyzvu asi pokusat nebudeme, ale dat to urcite dame!!!

Drzim palce a dovidenia.
Poslal/a Andy, 4. 5. 2019 o 12:25:17
Sme vnutrozemsky stat s tradiciou v kozmickom vyskume, takze niet sa co cudovat. Predsa v tom Ivan Bella nebude sam

Ale nas tim sa tiez da na cestu priekopnikov a ideme aj pod vodu. Treba teda ten hrad dotestovat co najskor, nech nevychladneme

Tiez drzim palce, super napad, super realizacia, ak vam vydrzi chut a nadsenie, tak super vsetko (aj bez baru
Poslal/a Durino, 5. 5. 2019 o 14:31:45
My sa este len chystame. Ak to spravne chapem, ako spravni Slovaci uz ani nemame co spekulovat nad scenarom, povinne vesmir Aj tak by sme si ho asi vybrali Citame same superlativy, som zvedavy
Poslal/a Boris, 19. 5. 2019 o 22:02:13
Jadnoznacne sme sa zhodli na tom, ze zacat Tiberiou a ako druhu riesit ponorku je spravny postup. O misii nic prezradzat nesmieme, takze to nemozem vysvetlit, ale urcite tento postup odporucame.

Dakujeme za super zazitok a tesime sa na hrad
Váš komentár

Na odoslanie formulára musíte mať povolený JavaScript!

Meno:
Email:
(Vaša emailová adresa nebude zverejnená na webe.)
Komentár ku článku:
shark ship dragon stealing